Klimat ponad podziałami. Polki i Polacy po wielkiej powodzi

Podczas kiedy w mediach politycy przerzucają się winą w sprawie zaniedbań w zakresie przygotowań do powodzi, Polki i Polacy ponad podziałami dostrzegają jednego z winnych jej tragicznych skutków. To postępująca zmiana klimatu.

Data publikacji: październik 2024

Powódź, która nawiedziła południową Polskę we wrześniu połączyła Polki i Polaków ponad podziałami. Cały kraj w ogromnym napięciu śledził doniesienia z zalanych miejscowości i tych, które przygotowywały się na nadejście wielkiej wody. Szerokim strumieniem popłynęła pomoc w kierunku poszkodowanych - zarówno w formie darów i wpłat, jak i fizycznej pracy przy wzmacnianiu wałów, czy sprzątaniu zalanych domów. Mimo pojawiających się w mediach wzajemnych oskarżeń klasy politycznej dotyczących przyczyn powodzi, jej uwadze umknął ważny wątek jednoczący nasze społeczeństwo.

Dwie trzecie (66%) Polek i Polaków jest zdania, że zmiany klimatu powodowane przez człowieka zwiększają prawdopodobieństwo występowania zjawisk takich jak powódź. Przecząco odpowiedziało 21% badanych, a 12% nie ma zdania w tej sprawie. Najwięcej zwolenników tego poglądu znajdziemy wśród wyborców Lewicy (90%), Koalicji Obywatelskiej (85%) i Trzeciej Drogi (78%). Ale taki pogląd ma także większość wyborców PiS. Jedynie wśród osób popierających Konfederację mniej niż połowa (41%) zgadza się z tym stwierdzeniem.

Podobnie jak zjednoczyliśmy się w obliczu tragedii powodzian, naszą wspólnotę konsoliduje zagrożenie, jakim jest zmiana klimatu. Mamy w tej kwestii także spójne i jednoznaczne oczekiwania wobec rządzących. Chcemy, aby chronili nas przed kolejnymi katastrofami poprzez zwiększenie wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. 68% Polaków i Polaków jest zdania, że aby zmniejszyć ryzyko występowania powodzi i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, rząd powinien zwiększyć wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Z tą opinią zgadza się większość wyborców wszystkich partii, jedynie wśród zwolenników Konfederacji zdania są podzielone (44% uważa, że tak, 45% jest przeciwna).

Wdrożenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej Polki i Polacy oczekują od rządzących już od dawna. 63% naszego społeczeństwa uważa, że przeciwdziałanie zmianom klimatu to dobra inwestycja środków publicznych (dane z kwietnia 2024 roku), a 62% jest zdania, że rząd powinien stworzyć jasne reguły, które określą jak mamy przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu (dane z lutego 2024 roku).  Dlatego teraz politycy powinni skupić się na wdrożeniu prawa, które będzie lepiej nas chronić przed skutkami zmiany klimatu i pomoże przeciwdziałać kolejnym tragediom w przyszłości.

 

 Nota metodologiczna 

Badanie zostało przeprowadzone przez pracownię Opinia24 na zlecenie More in Common Polska na reprezentatywnej grupie 1011 Polek i Polaków metodą CATI/CAWI w dniach 26-30 września.  

W części wykresów z powodu zaokrąglenia wyników procenty mogą nie sumować się do 100. 

Bądź na bieżąco!

Zasubskrybuj nasz newsletter, żeby być na biężąco z działaniami More in Common.

Pliki cookie i prywatność

Na tej stronie używamy plików cookies i podobnych funkcji do przetwarzania informacji o urządzeniach końcowych i danych osobowych. Przetwarzanie jest wykorzystywane do celów takich jak integracja treści, usług zewnętrznych i elementów stron trzecich, analiza/pomiary statystyczne oraz integracja mediów społecznościowych.