Siedem segmentów

Niemal na każdym kroku słyszymy, że nasz kraj jest podzielony. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się polskiemu społeczeństwu oraz temu, co je dzieli i powoduje spory, ale i temu, co je łączy lub łączyć może. W naszym badaniu kwestionujemy prosty bipolarny podział naszego społeczeństwa i proponujemy bardziej pogłębione spojrzenie - na Polskę złożoną z siedmiu segmentów. Wyniki prezentujemy w raporcie „Zmęczona Wspólnota. Co łączy i dzieli polskie społeczeństwo?”

Segmentacja polskiego społeczeństwa

Badania przeprowadzone przez More in Common zawierające elementy socjologii, psychologii i politologii. Analizie poddane zostały wyznawane wartości, fundamenty moralne i stosunek do świata zewnętrznego.

1

autorska metoda badawcza More in Common

14

grup fokusowych

4090

respondentów i respondentek

35

indywidualnych wywiadów pogłębionych

12

wywiadów eksperckich

7

wyodrębnionych segementów

Zrozumieć podziały

W przestrzeni publicznej można natrafić na przeróżne osie obrazujące podział polskiego społeczeństwa: istnieć ma obok siebie Polska A i Polska B albo Polska „liberalna” i Polska „solidarna”. Dzielić się mamy na zwycięzców transformacji i jej przegranych. Niektóre linie podziałów możemy traktować jako historyczną ciekawostkę, jak choćby tłumaczenie różnic politycznych między Polakami faktem, że ciągle „widać zabory”. Inne przybierają bardziej drastyczną formę, a ich autorzy uciekają się nawet do wykluczania osób o odmiennych opiniach z grona narodowej wspólnoty.

Jako badacze, szukaliśmy odpowiedzi na pytania, czy polaryzacja polityczna w Polsce jest rzeczywiście na tyle głęboko zakorzeniona, że nie ma od niej ucieczki. Czy może „wojna polsko-polska” jest tylko konstruktem napędzanym przez ostrą retorykę, w którym każdy – nawet najmniejszy – spór polityczny stylizowany jest na starcie dobra ze złem?

W tym celu przeprowadziliśmy badanie ankietowe na reprezentatywnej grupie 4090 osób. Dodatkowo, w ramach grup fokusowych i wywiadów indywidualnych porozmawialiśmy z przeszło 100 Polkami i Polakami o wartościach, którymi kierują się w życiu, o tym jak odnajdują się w otaczającym ich świecie oraz, jakie mają zdanie na najważniejsze tematy społeczno-polityczne.

Siedem segmentów zamiast dwóch plemion

Polska, jaką widzimy w naszych badaniach, nie jest Polską podzieloną na dwa obozy, o czym tak często słyszymy w mediach czy w politycznych debatach. Po przeanalizowaniu zebranego materiału wyodrębniliśmy siedem segmentów, które tworzą bardziej zróżnicowany obraz polskiego społeczeństwa.

Postępowi zapaleńcy

Postępowi zapaleńcy biorą aktywny udział w sporach politycznych i nie boją się głośno manifestować swoich poglądów. Są zaangażowani społecznie, zatroskani klimatem, kosmopolityczni i liberalni światopoglądowo. Choć są niepewni przyszłości, to nie rezygnują z zaangażowania na rzecz wspólnoty.

Postępowi zapaleńcy

Pasywni liberałowie

Pasywni liberałowie są skupieni przede wszystkim na sobie oraz swoim życiowym i zawodowym sukcesie. Liczą przede wszystkim na siebie i uważają, że pozostali też powinni. Są tolerancyjni, wolnorynkowi, indywidualistyczni i proeuropejscy.

Pasywni liberałowie

Zawiedzeni samotnicy

Pesymizm, poczucie zawodu i ogólnego niezadowolenia charakteryzują postawy Zawiedzionych samotników zarówno w kwestiach politycznych, jak i społecznych. Z obawą patrzą w przyszłość, są przekonani, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, a emocje, jakie im towarzyszą, gdy myślą o przyszłości, to przede wszystkim niepewność, lęk, bezsilność i frustracja.

Zawiedzeni samotnicy

Niezaangażowani normalsi

Niezaangażowani normalsi skupiają się przede wszystkim na prywatnych aspektach życia, żyjąc w dużej mierze obok polityki i pozostając obojętnymi na toczące się wokół nich spory lub wręcz ich nie dostrzegając. Sami w sprawach politycznych unikają zajmowania skrajnych stanowisk albo nie mają w ich kwestii wyrobionego zdania.

Niezaangażowani normalsi

Spełnieni lokaliści

Zadowoleni z życia, lojalni w stosunku do najbliższych i związani ze swoim miejscem zamieszkania. Spełnieni lokaliści czują się dobrze sami ze sobą i otaczającym ich światem. Mieszkają częściej na wsi i w średnich oraz dużych miastach. Czują się szanowani przez swoje lokalne społeczności, często bywają ich liderami.

Spełnieni lokaliści

Dumni patrioci

Na pierwszy rzut oka Dumni patrioci wyróżniają się przede wszystkim konserwatywnymi poglądami i fundamentami moralnymi. Cenią sobie takie wartości jak lojalność, posłuszeństwo i szacunek do starszych. Jednak bardziej od osób z innych segmentów różnią się postawami niż poglądami. Charakteryzują ich tendencje autorytarne, przywiązanie do silnego przywództwa i poparcie dla dominacji silniejszych nad słabszymi. Są też bardzo lojalni w stosunku do własnej grupy, takiej jak rodzina czy naród.

Dumni patrioci

Oddani tradycjonaliści

Oddani tradycjonaliści są przywiązani do tradycyjnych, konserwatywnych wartości i są gotowi ich aktywnie bronić. Charakteryzuje ich też troskliwość, rodzinność i patriotyzm. Są zżyci z Kościołem katolickim, a zasady wiary stanowią dla nich nieodzowną wskazówkę w życiu codziennym.

Oddani tradycjonaliści

Który segment reprezentujesz?

Rozwiąż nasz krótki, anonimowy quiz i dowiedz się, do którego z siedmiu segemntów najbardziej pasujesz.

Bądź na bieżąco!

Zasubskrybuj nasz newsletter, żeby być na biężąco z działaniami More in Common.