main photo

Energetyka i polityka klimatyczna

Jako polskie społeczeństwo dostrzegamy potrzebę zmian w polityce energetycznej. Rozumiemy, że rosnące ceny energii są związane z nadmiernym uzależnieniem od paliw kopalnych, i chcemy nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Aby poparcie dla ekologicznych rozwiązań rosło, warto podkreślać opłacalność zielonej energii, a nie konieczność dostosowywania się do norm unijnych.

Data publikacji: październik 2024

ENERGIA PRZYSZŁOŚCI 

Polki i Polacy w zdecydowanej większości uważają, że przeciwdziałanie zmianom klimatu to dobra inwestycja środków publicznych. Poparcie utrzymuje się stale na wysokim poziomie – ponad 60%.  

Badania pokazują, że chcemy widzieć Unię Europejską w roli lidera w walce ze zmianami klimatu. Takie przywództwo uznalibyśmy za powód do dumy (51% wskazań). Uważamy również, że to rząd powinien stworzyć jasne reguły, które określą, jak mamy przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. 

Nie mamy też wątpliwości, że rządzący powinni inwestować w odnawialne źródła energii (takie działania popiera 78% badanych), a prąd pochodzący z wiatru i słońca to energia przyszłości. 

Na pytanie o to, z jakich źródeł Polska powinna czerpać najwięcej energii za 20 lat, 46% badanych wskazało na odnawialne źródła energii. Na drugim miejscu znalazła się energia atomowa z wynikiem 23%. Odnawialne źródła energii są opcją preferowaną przez wszystkie segmenty z wyjątkiem Oddanych tradycjonalistów, u których energia jądrowa minimalnie wyprzedziła OZE.  

OZE jest potrzebne, czy to wiatraki, czy elektrownia atomowa […]. Ja bym nie chciał, żeby mój dzieciak za 15-20 lat musiał się bić o wodę albo powietrze. Dlatego to jest ważne, trzeba temu nadać odpowiednią rangę i przede wszystkim działać.

- Krystian, 40 lat, Pasywni liberałowie

Wśród polskiego społeczeństwa widać także znaczące poparcie dla energetyki rozproszonej. Ponad połowa Polek i Polaków zgadza się z tezą, że prąd powinien być produkowany przede wszystkim przez małe, lokalne podmioty. Pozytywny stosunek do oddolnej produkcji energii odzwierciedla stale rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. 

Co ciekawe, poparcie dla rozproszonej energetyki jest najwyższe wśród segmentów zlokalizowanych po dwóch stronach osi ideologicznej: Postępowych zapaleńców i Dumnych patriotów. To dowodzi, że światopogląd nie determinuje jednoznacznego stanowiska w kwestii energetyki, a punktów wspólnych między różnymi grupami może być więcej niż się wydaje.

KLIMATYCZNY ROZDŹWIĘK 

Pomimo wysokiego poparcia dla transformacji energetycznej i inwestycji w politykę klimatyczną, większość badanych boi się, że unijna polityka klimatyczna doprowadzi do wzrostu cen energii. Obawy te wyrażają przede wszystkim Oddani tradycjonaliści i Dumni patrioci. Jedyny segment, który w znacznej większości nie zgadza się z tą opinią, to Postępowi zapaleńcy. Ponadto ocena działań Unii Europejskiej w tym zakresie wyraźnie pogorszyła się na przestrzeni ostatniego roku. Nieprzychylny stosunek wobec polityki unijnej widać w kontekście nie tylko oceny jej wpływu na ceny energii, lecz także działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

Mniej niż połowa Polek i Polaków (44%) uważa, że Unia ma pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Obawa przed zbyt restrykcyjną unijną polityką klimatyczną nie ma jednak przełożenia na ogólny stosunek do członkostwa w Unii Europejskiej. Żaden z segmentów nie ocenia przynależności Polski do UE jako coś złego. 

Unia musi zająć się ochroną klimatu. Ocieplenie klimatu i tak jest spowodowane przez Chiny i te większe państwa – przez przemysł ciężki.

- Krzysztof, 38 lat, Zawiedzeni samotnicy

Powiązane artykuły

Bądź na bieżąco!

Zasubskrybuj nasz newsletter, żeby być na biężąco z działaniami More in Common.