Oddani tradycjonaliści
o klimacie

Oddani tradycjonaliści w większości dostrzegają zmiany klimatu, obawiają się ich, jednak uważają, że Polska i świat mierzą się teraz z ważniejszymi problemami. Często nie rozumieją też dlaczego działania, które przez lata były promowane przez państwo (takie jak palenie węglem), dziś są uznawane za szkodliwe. Ich zdania co do tego, czy zapobieżenie negatywnym skutkom zmian klimatu jest możliwe bez radykalnych wyrzeczeń, są podzielone. W większości popierają oni jednak inwestowanie środków publicznych w ochronę klimatu. Są też dumni z polskiej przyrody i uważają, że stanowi ona ważny element dziedzictwa narodowego.

Data publikacji: sierpień 2024

Oddani tradycjonaliści

Grupa ta stanowi 6% polskiego społeczeństwa

Oddani tradycjonaliści są przywiązani do konserwatywnych wartości i religii oraz silnie identyfikują się z narodem. Jednoznacznie określają się jako osoby prawicowe, konserwatywne obyczajowo i wspierające państwo opiekuńcze. Wiedzą, kim są, i są z tego powodu dumni. Religia ma dla nich kluczowe znaczenie. Ufają krajowym instytucjom państwowym – policji, wojsku, stra­ży granicznej – i sceptycznie podchodzą do Unii Europejskiej.

To najstarszy segment i z racji wieku także najsilniej sfeminizowany. Jego przedstawicielki i przedstawicieli najczęściej można spotkać na wsi. Prawie wszyscy są wyborcami Prawa i Sprawiedliwości.

Bo tak obiecują […] i co chwilę wprowadzają nowe zmiany, które wszystkim przeszkadzają. Teraz węgiel jest ograniczany […]. Tyle lat palone było węglem i jakoś wszystko było w porządku. A od jakiegoś czasu to przeszkadza. Nie wiem, jak to odbierać.

- Teresa, 61 lat

ODDANI TRADYCJONALIŚCI  O KLIMACIE1 

  • Dostrzegają zmiany klimatu (97%), ale rzadziej niż ogół społeczeństwa uważają, że są one spowodowane przez człowieka (53% vs. 57%).

  • Obawiają się skutków zmian klimatu (60%).

  • Najrzadziej (10% vs.17%) postrzegają zmiany klimatu jako palący problem.

  • Rzadziej uważają, że tylko radykalne wyrzeczenia i zmiana stylu życia pozwolą uniknąć katastrofy klimatycznej (54% vs. 60%).

  • Częściej niż ogół jedzą mięso i nie planują zmieniać jego ilości w swojej diecie (76% vs. 60%).

  • W większości uważają, że przeciwdziałanie zmianom klimatu to dobra inwestycja środków publicznych (64%).

  • największymi zwolennikami energii atomowej spośród wszystkich segmentów. Pytani o to, z jakich źródeł Polska powinna czerpać najwięcej energii za 20 lat, wskazują przede wszystkim wskazują energię jądrową (40%) oraz odnawialne źródła energii (39%).

  • W sprawie produkcji prądu zdania Oddanych tradycjonalistów są podzielone: 52% popiera energetykę rozproszoną, 48% energetykę scentralizowaną.

  • Są największymi przeciwnikami unijnej polityki klimatycznej – w większości uważają, że doprowadzi ona do wzrostu cen (80% vs. 57%).

  • Najrzadziej uważają, że idealna polska powinna być ekologiczna (3% vs. 12%).

  • W kontekście zmian klimatu i stanu środowiska najbardziej martwi ich zanieczyszczenie powietrza (58%). Pozostałe skutki stanowią źródło niepokoju dla mniej niż połowy segmentu i należą do nich przede wszystkim katastrofy naturalne (45%) oraz zanieczyszczenie odpadami (43%).

Poznaj Basię 

Basia ma 72 lata i razem z mężem mieszka na podlaskiej wsi. Przez większość swojego życia zajmowała się domem, dziećmi i ogrodem, teraz opiekuje się wnukami. W wolnym czasie udziela się w lokalnym kole gospodyń wiejskich, a w każdą niedzielę chodzi do kościoła.

Lubi wiedzieć, co dzieje się na świecie, i interesuje się polityką. Podobnie jak jej mąż codziennie ogląda wiadomości i czyta gazety. Od lat oboje są wierni tej samej partii, bo uważają, że póki rządziła, sprawy w Polsce szły w dobrym kierunku i wreszcie ktoś zadbał o zwykłych ludzi. Teraz obawiają się, że Polska zostanie rozsprzedana i uzależnimy się od Zachodu. Basia jest dumna z naszej historii i wspaniałej przyrody. Uważa, że Polska to piękny kraj i naprawdę mamy czym się pochwalić. Żyje skromnie i raczej na wszystko jej wystarcza. Trzynasta i czternasta emerytura są dla niej dużą pomocą.

Oszczędza wodę i energię, nigdy nie wyrzuca jedzenia – marnotrawstwo uważa za poważny grzech. Jako zapalona ogrodniczka martwi się zmianami, które zachodzą w przyrodzie. Pamięta z młodości prawdziwe siarczyste zimy i powoli rozwijającą się wiosnę. Teraz zimą śniegu jak na lekarstwo i coraz trudniej przewidzieć, kiedy zacznie się wiosna. Basia co roku odczuwa też skutki suszy, a do tego latem męczą ją koszmarne upały, które nie pozwalają spać.

Zaangażuj Oddanych tradycjonalistów w swoje działania 

  • Warto zwrócić uwagę na to, by przekaz kierowany do Oddanych tradycjonalistów był zrozumiały dla osób starszych. Zamiast mówić o ekologii czy klimacie, lepiej wspominać o konieczności ochrony polskiej przyrody, dbania o czyste powietrze. Pozwól, aby rozmawiali o ekologii swoim językiem, opartym o wartości konserwatywne, a nie lewicowe. To najbardziej religijny z segmentów. Warto o tym pamiętać i odwoływać się do troski o ziemię i myśli ekologicznej obecnej w społecznej nauce Kościoła Katolickiego. Kościół może tu być Twoim sprzymierzeńcem.

  • To najstarszy segment, który doskonale pamięta Polskę sprzed lat i widzi, jak bardzo zmienia się klimat i przyroda. Warto pokazywać im rozwiązania, które pozwolą chronić środowisko przed dalszymi zmianami. Zero waste i recycling brzmią dla nich obco i groźnie, ale wcielali te zachowania w życie zanim stały się modnymi sloganami. Warto podkreślać, że wiele rozwiązań, które na co dzień stosują lub stosowali w przeszłości, jest wzorem dla młodych i pomaga chronić planetę, a także wskazywać na pragmatyczne strony rozwiązań klimatycznych – w jaki sposób czysta energia, docieplone budynki, oszczędność surowców pozwalają zaoszczędzić na co dzień pieniądze.

  • Dla członków tego segmentu ważne jest poczucie solidarności. Warto zwrócić ich uwagę na to, jak kryzys klimatyczny powiększa nierówności społeczne w kraju, oraz podkreślać, że transformacja powinna uwzględniać potrzeby wszystkich Polaków (w tym rolników, ich najbliższych, a także ofiar suszy, powodzi czy innych kataklizmów). Można też wskazać na problemy środowiskowe i klimatyczne powodowane przez duże koncerny ze szkodą dla zwykłych ludzi. Oddani tradycjonaliści szczególnie cenią sobie sprawiedliwość, a więc nie będą tolerować działań wielkich firm, które nie płacą za niszczenie dobra wspólnego.

  • Lepiej unikać przekazu podkreślającego wymogi klimatyczne UE – to najbardziej nieufny wobec polityki Unii segment i z niechęcią podchodzi do wszelkich reform przez nią narzucanych. Transformacja energetyczna ma być dostosowana do polskich warunków i służyć polskim interesom.

Jak dotrzeć do Oddanych tradycjonalistów? 

Oddani tradycjonaliści to przede wszystkim widzowie telewizji (97%) i radiosłuchacze (81%). Znacznie rzadziej niż ogół społeczeństwa korzystają natomiast z Internetu.

72% segmentu czyta gazety, a większość (47%) sięga po nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Oddani tradycjonaliści najrzadziej ze wszystkich segmentów korzystają z mediów społecznościowych, choć i tak ponad połowa tej grupy deklaruje, że jest ich użytkownikiem.

1 O ile nie zaznaczono inaczej, dane pochodzą z badania segmentacyjnego przeprowadzonego w sierpniu 2023r., N= 4090 osób. 

Powiązane artykuły

Bądź na bieżąco!

Zasubskrybuj nasz newsletter, żeby być na biężąco z działaniami More in Common.